Google zmusza nas do ciągłego dostosowywania się do aktualizacji algorytmów, które stale wprowadzają. Jednak jedna czynność pozostaje niezmienna dla osób, które chcą optymalizować swoje strony internetowe pod kątem wyszukiwarek: Keyword Research.
Cóż, potrzeba badania słów kluczowych pozostała taka sama. Jednak sposób, w jaki je robisz, już nie.
Czym jest Keyword Research?
Keyword Research polega na analizowaniu fraz, które użytkownicy wprowadzają w wyszukiwarkach internetowych. Ma to na celu wykorzystanie tych danych do optymalizacji SEO lub ogólnego marketingu. Badanie słów kluczowych może pomóc odkryć zapytania formułowane do otrzymania konkretnych wyników, popularność tych zapytań, poziom trudności pozycjonowania według nich i wiele innych.
Czemu Keyword Research jest taki ważny?
Keyword Research dostarcza informacje na temat zapytań, które Twoja grupa docelowa rzeczywiście wprowadza w Google. Informacje te mogą pomóc lepiej dostosować strategię tworzonych treści, jak i ogólnego marketingu. Jednak same słowa kluczowe mogą nie być takie ważne względem SEO, jak myślisz.
Coraz częściej słyszymy, jak bardzo SEO ewoluowało w ciągu ostatnich 10 lat i jak nieistotne stały się same słowa kluczowe w kontekście pozycjonowania w wyszukiwarkach, które ludzie wykonują każdego dnia.
Do pewnego stopnia jest to prawda. Używanie słów kluczowych dokładnie pasujących do fraz wyszukiwanych przez ludzi, nie jest już najważniejszym czynnikiem SEO. Chodzi raczej o intencje, które kryją się za tymi frazami i to, czy dana treść rozwiązuje określony problem, czy też nie (więcej o intencjach w dalszej części artykułu).
To wcale nie oznacza, że badanie słów kluczowych jest już przestarzałym procesem. Pozwól, że wyjaśnię:
Keyword Research mówi Ci, na jakich tematach ludziom zależy i jak popularne są wśród Twoich odbiorców. Pojęcie temat jest tutaj kluczowe – obserwując, które słowa kluczowe mają coraz więcej wyszukiwań w ciągu miesiąca, możesz zidentyfikować i posortować swoje treści na tematy, według których chcesz tworzyć treści. Następnie możesz użyć tych tematów, aby określić, który z nich poruszasz i do jakiej grupy docelowej chcesz dotrzeć.
Badając słowa kluczowe pod kątek ich popularności, znaczenia i ogólnych intencji, możesz zająć się pytaniami, na które większość ludzi poszukuje odpowiedzi.
Keyword Research a strategia SEO
Zamierzam Ci przedstawić proces badania słów kluczowych, który możesz zastosować w celu stworzenia listy terminów, do których powinieneś się odwoływać. W ten sposób będziesz w stanie ustalić i wcielić w życie silną strategię wyszukiwania słów kluczowych, która pomoże znaleźć Ci terminy, na których Ci zależy.
Krok 1: Zrób listę ważnych tematów na podstawie tego, co wiesz o swojej działalności
Zastanów się nad tematami, które mógłbyś wykorzystać. Wybierz około 5-10 tematów, które uważasz za ważne dla swojej firmy. Wykorzystasz te tematy do wymyślenia konkretnych słów kluczowych w późniejszym czasie.
Jeżeli jesteś zwykłym blogerem, to prawdopodobnie są to tematy, o których blogujesz najczęściej. Mogą to być też tematy, które najczęściej pojawiają się na rozmowach marketingowych? Postaw się w sytuacji odwiedzających – jakich tematów szukaliby Twoi docelowi odbiorcy, których chciałbyś przyciągnąć na swoją stronę? Gdybyś był przykładowo firmą sprzedającą oprogramowanie marketingowe, mógłbyś wybrać takie tematy jak:
- marketing przychodzący (21K)
- blogowanie (19K)
- e-mail marketing (30K)
- lead generation (17K)
- SEO (214K)
- social media marketing (71K)
- analityka marketingowa (6.2K)
- automatyka marketingowa (8.5K)
- Kurs SEO Copywriting (1K)
Widzisz te liczby w nawiasach po prawej? To jest ich miesięczny wolumen wyszukiwania. Te dane pozwolą Ci ocenić, jak ważne są te tematy dla Twoich odbiorców oraz ile podtematów może być potrzebnych, do stworzenia treści, aby wystarczająco odnieść się do danego słowa kluczowego. Aby rozwinąć wątek tych podtematów, przechodzimy do kroku 2…
Krok 2: Dobierz do tych tematów słowa kluczowe.
Teraz gdy masz już wybrane tematy, na których chcesz się skupić, pora byś znalazł kilka słów kluczowych pasujących do każdego z tych tematów. Są to słowa kluczowe, które uważasz za istotne w rankingu w SERP-ach (stronach wyników wyszukiwania), ponieważ Twój klient docelowy prawdopodobnie poszukuje tych konkretnych terminów.
Na przykład, gdybym wybrał ten ostatni temat dla firmy zajmującej się oprogramowaniem marketingowym – automatyka marketingowa – zastanowiłbym się nad kilkoma słowami kluczowymi, które według mnie, ludzie wpisaliby w wyszukiwarkę w poszukiwaniu tego tematu. Mogą to być przykładowo:
- narzędzia do automatyki marketingowej
- jak używać programów do automatyki marketingowej
- co to jest automatyka marketingowa?
- czy potrzebuję oprogramowania do automatyzacji marketingu?
- lead nurturing
- automatyzacja email marketingu
- najlepsze narzędzia do automatyzacji
I tak dalej, i tak dalej. Celem tego kroku nie jest stworzenie ostatecznej listy słów kluczowych. Chcemy po prostu utworzyć listę fraz, które według Ciebie potencjalni klienci mogą wykorzystać do wyszukania treści związanych z tym konkretnym tematem. Później zawęzimy tę listę.
Mimo tego, że coraz więcej słów kluczowych jest szyfrowanych przez Google każdego dnia, innym dobrym pomysłem na znalezienie odpowiednich słów kluczowych jest sprawdzenie, które z nich już znajdują się na Twojej stronie. Do tego potrzebne będzie oprogramowanie od analizy stron internetowych, takie jak Google Analytics. Po skonfigurowaniu go na swojej stronie możesz znaleźć słowa kluczowe, dzięki którym użytkownicy trafiają na Twoją stronę.
Wykorzystaj to narzędzie dla wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Pamiętaj, że jeśli masz problemy z odnalezieniem odpowiednich terminów, zawsze możesz zwrócić się do swoich kolegów z działu sprzedaży lub obsługi klienta i zapytać ich o to, jakich terminów używają ich potencjalni klienci lub jakie mają najczęściej zadawane pytania. Są to często świetne punkty wyjścia do poszukiwania słów kluczowych.
Krok 3: Zrozum jak intencje użytkownika wpływają na Keyword Research
Tak jak wspomniałem w poprzedniej sekcji, intencje użytkownika są obecnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobre pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach. W dzisiejszych czasach ważniejsze jest, aby twoja strona internetowa rozwiązywała problem, który użytkownik zamierzał rozwiązać, niż tylko miała w sobie słowa kluczowe, których użytkownik użył. Więc jak to wpływa na Keyword Research?
Łatwo jest uznać słowa kluczowe za najważniejszy czynnik w pozycjonowaniu. Niestety, konkretne słowa kluczowe mogą mieć wiele różnych znaczeń. Ponieważ intencje, którymi kieruje się użytkownik, są tak ważne dla Twojego rankingu w wyszukiwarkach, musisz bardzo ostrożnie interpretować słowa kluczowe.
Powiedzmy, że na przykład, badasz frazę „jak założyć blog” względem artykułu, który chcesz stworzyć. „Blog” może oznaczać wpis na blogu lub samą stronę internetową bloga, a to, jaka intencja kryje się za tą frazą, wpłynie na grupę, do której dotrze Twój artykuł. Czy poszukujący chce się dowiedzieć, jak rozpocząć indywidualny wpis na blogu? A może chce wiedzieć, jak faktycznie uruchomić domenę internetową na potrzeby blogowania? Jeśli Twoja strategia w zakresie treści jest skierowana tylko do osób zainteresowanych tym ostatnim, musisz się upewnić co do intencji danej frazy, zanim zaczniesz go używać.
Aby sprawdzić, jakie są intencje użytkownika w przypadku danej frazy, dobrze jest po prostu samemu wpisać ją do wyszukiwarki i zobaczyć, jakiego rodzaju wyniki się pojawią. Upewnij się, że to, co zwróci wyszukiwarka, jest ściśle powiązane z materiałem, który chcesz powiązać z konkretną frazą.
Krok 4: Powiązane zapytania
Możliwe, że wpadłeś na to podczas tworzenia listy słów kluczowych. Jeżeli nie, to jest to dobry sposób, aby te listy uzupełnić.
Jeśli masz trudności z wymyśleniem większej liczby fraz kluczowych, które mogą być wyszukiwane na określony temat, spójrz na powiązane z nimi terminy, które pojawiają się po wyszukiwaniu ich w Google. Po wpisaniu frazy i przewinięciu na dół wyników wyszukiwania zauważysz kilka sugestii dotyczących wyszukiwania związanego z oryginalnym wpisem. Te frazy mogą stać się źródłem pomysłów na kolejne, które mogą być brane pod uwagę.
Chcesz więcej? Wpisz którąś z tych propozycji i spójrz na powiązane z nimi zapytania.
Krok 5: Użyj narzędzi do badania słów kluczowych
Narzędzia takie jak Ahrefs, SEMrush i Ubersuggest mogą pomóc Ci zyskać więcej pomysłów na dodatkowe słowa kluczowe na podstawie tych, które wybrałeś do tej pory. W ten sposób możesz uzyskać słowa kluczowe, których wcześniej nie brałeś pod uwagę.
Jak znaleźć i wybrać słowa kluczowe dla Twojej strony
Kiedy już wiesz jakie słowa kluczowe chcesz wykorzystać do pozycjonowania strony, pora, aby skonkretyzować Twoją listę opierając się tylko o te, które są najlepsze dla Twojej strategii. Oto jak to zrobić:
Krok 1: Zapoznaj się z trzema głównymi czynnikami decydującymi o wyborze dobrych słów kluczowych
Zanim wybierzesz słowa kluczowe i wykorzystasz je do pozycjonowania w wyszukiwarkach, musisz uporządkować je pod kątem trzech rzeczy:
1. Znaczenie
Google ocenia treści pod względem znaczenia. Tutaj właśnie pojawia się pojęcie intencji wyszukiwania. Twoja treść zostanie sklasyfikowana ze względu na słowo kluczowe tylko wtedy, gdy będzie odpowiadać potrzebom szukających. Ponadto, twoja treść musi być najlepszym materiałem względem danego zapytania. W końcu, dlaczego Google ma przyznać wyższe miejsce Twojej treści, jeśli ma ona mniejszą wartość niż inne treści w sieci?
2. Autorytatywność
Google będzie podbijać w wynikach wyszukiwania te treści, które uzna za autorytatywne. Oznacza to, że musisz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby stać się autorytatywnym źródłem, wzbogacając swoją stronę o pomocne, informacyjne treści i promując je, aby zwiększyć ilość ich interakcji w social mediach i uzyskać linki zwrotne. Jeżeli nie jesteś postrzegany jako autorytatywny lub jeśli wyniki wyszukiwania są przeładowane wielkimi witrynami, z którymi nie możesz konkurować (takie jak np. Forbes), masz mniejsze szanse na wysoką pozycję w rankingu. Chyba że Twoje treści są wyjątkowe.
3. Ilość wyszukiwań
Możesz być na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania konkretnego słowa kluczowego, ale jeśli nikt go nie szuka, to nie spowoduje to ruchu na Twojej stronie. To tak jak otworzyć sklep w opuszczonym mieście.
Ilość wyszukiwań jest mierzona za pomocą MSV (eng. monthly search volume – miesięczny wolumen wyszukiwania), który oznacza miesięczną ilość wyszukiwań słów kluczowych przez wszystkich użytkowników.
Krok 2: Sprawdź, czy do wszystkich tematów dobrałeś odpowiednio główne frazy kluczowe oraz frazy long-tail
Jeżeli nie znasz różnicy między frazami głównymi a long-tail, to pozwól, że wyjaśnię. Frazy główne są zazwyczaj krótsze i bardziej ogólne – najczęściej mają długość od jednego do trzech słów, w zależności od potrzeby. Za to frazy long-tail są dłuższe – zawierają 3 i więcej słów.
Ważne jest, aby sprawić, by główne frazy i frazy long-tail wiązały się ze sobą, ponieważ stworzy to silną strategię słów kluczowych, która będzie dobrze wyważona zarówno krótko jak i długoterminowo. Wynika to z tego, że frazy główne są zazwyczaj częściej wyszukiwane, co sprawia, że są one często (nie zawsze, ale często) bardziej konkurencyjne i trudniejsze do wypozycjonowania niż frazy long-tail. Możemy na to spojrzeć z tej strony: Nawet pomijając pojęcia takie jak wolumen wyszukiwania, która z tych fraz byłaby trudniejsza do wypozycjonowania?
- jak napisać dobry post na blogu
- blogowanie
Jeżeli wybrałeś nr 2, to masz całkowitą rację. Ale nie zniechęcaj się. Podczas gdy główne frazy cechuje większa ilość wyszukiwań (co oznacza większy potencjał do generowania ruchu), szczerze mówiąc, ruch, który wygenerujesz poprzez termin „jak napisać dobry post na blogu”, będzie raczej bardziej pożądany.
Dlaczego?
Ponieważ ktoś, kto szuka czegoś konkretnego, jest prawdopodobnie bardziej zaawansowanym poszukiwaczem Twojego produktu lub usługi niż ktoś, kto szuka czegoś naprawdę ogólnego. A skoro długie frazy kluczowe mają tendencję do bycia bardziej szczegółowymi, zazwyczaj łatwiej jest określić osobom szukającym, czego tak naprawdę szukają. Ktoś, kto wyszukuję frazę „blogowanie”, może to robić z całego szeregu powodów, niekoniecznie związanych z Twoją działalnością.
W takim razie sprawdź, czy na Twojej liście słów kluczowych znajduje się odpowiednia mieszanka długich, jak i krótkich fraz. Z pewnością chcesz szybko osiągnąć wysokie pozycje według fraz, które są łatwiejsze, ale powinieneś też spróbować wypozycjonować stronę według trudniejszych fraz w dłuższym okresie.
Krok 3: Zobacz co u konkurencji
To, że Twoja konkurencja coś robi, nie oznacza, że Ty też musisz. Tak samo jest w przypadku słów kluczowych. To, że dana fraza jest ważna dla Twojego konkurenta, nie świadczy o tym, że ma być ważna dla Ciebie. Jednakże rozeznanie się z tym, jakie słowa kluczowe Twoja konkurencja uważa za ważne, jest świetnym sposobem, aby dobrze przeanalizować słowa kluczowe wybrane przez Ciebie.
Jeżeli Twoja konkurencja widnieje w wynikach wyszukiwania według pewnych słów kluczowych, to znaczy, że warto starać się o wysoką pozycję względem nich. Nie ignoruj jednak tych fraz, na których nie zależy Twoim konkurentom. To może być sposób na pojawienie się Twojej strony w widocznym miejscu.
Osiągnięcie balansu między frazami, które są nieco trudniejsze ze względu na konkurencję, a tymi, które są nieco bardziej realistyczne do ogarnięcia, pomoże Ci zachować równowagę podobną do tej przy mieszaniu fraz głównych i long-tail. Pamiętaj, że celem jest stworzenie listy słów kluczowych, dzięki którym uda Ci się osiągnąć jak najwięcej.
Skąd możesz wiedzieć, na jakie słowa kluczowe stawiają Twoi konkurenci? Poza ręcznym wyszukiwaniem słów kluczowych w trybie incognito i sprawdzaniem na jakich pozycjach widnieje Twoja konkurencja, możesz wykorzystać narzędzia takie jak Ahrefs, które są w stanie wygenerować Tobie raporty na temat najważniejszych słów kluczowych dla wprowadzanej przez Ciebie strony. Jest to najszybszy sposób, aby poznać te terminy, według których konkurencja się pozycjonuje.
Krok 4: Skorzystaj z Plannera Słów Kluczowych Google, aby okroić swoją listę słów kluczowych
Gdy masz już dobraną odpowiednią mieszankę słów kluczowych, nadszedł czas, aby trochę zawęzić Twoją listę przy pomocy dodatkowych informacji. W tym celu jest stworzonych wiele narzędzi. Ja przedstawię Ci jedno z nich.
Dobrym połączeniem jest Planner Słów Kluczowych od Google oraz Google Trends.
W Plannerze możesz uzyskać informacje na temat ilości wyszukiwanych słów kluczowych i szacowanym ruchu na ich podstawie. Następnie możesz uzupełnić te informacje wykorzystując Google Trends.
Za pomocą Plannera Słów Kluczowych zaznacz te frazy na swojej liście, które mają za mały (lub za duży) wolumen wyszukiwania i nie pomogą Ci w utrzymaniu twojej zbalansowanej mieszanki, o której mówiliśmy wcześniej. Zanim jednak z czegokolwiek zrezygnujesz, sprawdź ich historię trendów i prognozy w Google Trends. Możesz przykładowo sprawdzić, czy to, co teraz jest mało popularnym słowem kluczowym, nie przyniesie Ci korzyści w późniejszym czasie.
A może po prostu Twoja lista jest trochę przerośnięta i musisz ją trochę zredukować… Google Trends pomoże Ci określić, które frazy mają tendencję wzrostową, a tym samym są warte większej uwagi.
Najlepsze słowa kluczowe dla SEO
Nie ma „najlepszych” słów kluczowych. Są tylko te, które są częściej wyszukiwane przez Twoich potencjalnych klientów. Mając to na uwadze, to do Ciebie należy opracowanie strategii, która pomoże Ci pozycjonować Twoje strony i kreować ruch.
Najlepsze słowa kluczowe dla Twojej strategii SEO będą uwzględniały znaczenie, autorytatywność i wolumen wyszukiwania. Powinieneś znaleźć często wyszukiwane słowa kluczowe, według których możesz pozycjonować swoją stronę, bazując na:
- Poziomie konkurencji, z którą masz do czynienia
- Twojej zdolności do tworzenia treści, które przewyższają pod względem jakości to, co jest obecnie wysoko w rankingu.
I… To wszystko!
Gratulacje! Masz teraz listę słów kluczowych, które pomogą Ci się skupić na tematach właściwych dla Twojego biznesu, które pomogą Ci osiągnąć korzyści długo- jak i krótkoterminowe.
Powtarzaj takie rozeznanie co kilka miesięcy. Dobrą praktyką byłoby robić to raz na kwartał, ale niektórym firmom zdarza się to robić nawet częściej. W miarę zdobywania coraz większego autorytetu w SERP-ach możesz dodawać kolejne słowa kluczowe do swoich list, aby zacząć pojawiać się w coraz to nowych obszarach, jednocześnie zachowując swoją dotychczasową pozycję.